WINNER’S LIST – IL POZZOLINO

2012

Category D

  • Pak Artyom
    First Prize
    Corea
  • Najafli Narmin
    Second Prize
    Azerbaijan
  • Tretiakova Valeria
    Third Prizes
    Russia

Category C

  • Sokovikova Marina
    First Prize
    Russia
  • Podushko Daria
    Second Prize
    Russia
  • Sokoli Gaia
    Second Prize
    Italia

Category B

  • Yamaguchi Nari
    First Prize
    Japan
  • Varlamov Nikolay
    Second Prize
    Russia

Category A

  • Gevorgyan Eva
    First Prize
    Russia
  • Cecino Vera
    Second Prize
    Italy

Special Prizes

Zangirolami Riccardo – Special Jury Prize – Italy
Pak Artyom – Special Audience Prize – Corea

2014

Category D

  • Bernaldo De Quiros Yazama Antonio Hiroaki
    Absolute First Prize
    Spain
  • Pipitone Federico Alberto
    Second Prize
    Italy
  • Matias Nestor Cuevas
    Second Prize
    USA
  • Danza Antonio
    Second Prize
    Italy
  • Losappio Simone
    Third Prize
    Italy

Category C

  • Kuznetcova Angelina
    Absolute First Prize
    Russia
  • Chang Xing
    First Prize
    China
  • Podushko Daria
    First Prize
    Russia
  • Cecino Elia
    Third Prize
    Italy

Category B

  • Mitina Ekaterina
    First Prize
    Russia
  • Però Leonardo
    First Prize
    Italy
  • Kopilov Artem
    Second Prize
    Canada
  • Martinelli Riccardo
    Second Prize
    Italy
  • Papec Gabrijela
    Second Prize
    Croatia
  • Rodriguez Bahchevanovz Andres Paoli
    Third Prize
    Italy
  • Cecino Vera
    Third Prize
    Italy
  • Castellaro Matilde
    Third Prize
    Italy
  • Tarabini Selene
    Third Prize
    Italy

Category A

  • Ning Alexander
    First Prize
    Canada
  • Buggiani Pierpaolo
    Second Prize
    Italy
  • Alessandri Antonio
    Second Prize
    Italy

Special Prizes

Mitina Ekaterina – Special Jury Prize – Russia
Però Leonardo – Special Audience Prize – Italy

2016

Category D

  • Matias Nestor Cuevas
    Absolute First Prize
    USA
  • Gojo Reo
    First Prize
    Japan
  • Loperfido Giulia
    First Prize
    Italy
  • Reale Federica
    Second Prize
    Italy
  • Pontara Nicola
    Third Prize
    Italy

Category C

  • Valenzano Samuele Giovanni
    Absolute First Prize
    Italy
  • Domotor Mate
    First Prize
    Hungary
  • Martinelli Daniele
    First Prize
    Italy
  • Medaglia Shönfeld Federico
    Second Prize
    Italy
  • Formenton Elisabetta
    Second Prize
    Italy
  • Lowental Alessio
    Third Prize
    Italy
  • Tarabini Selene
    Third Prize
    Switzerland

Category B

  • Dmitry Ishkhanov
    Absolute First Prize
    Malta
  • Distefano Beatrice
    First Prize
    Italy
  • Conte Davide
    Second Prize
    Italy
  • Pettine Alberto
    Second Prize
    Italy
  • Malaj Kloi
    Second Prize
    Albania
  • Zhang Monica
    Second Prize
    China
  • Ragno Camilla
    Third Prize
    Italy
  • Mastrosimone Antonio
    Third Prize
    Italy
  • Rosso Filippo Alberto
    Third Prize
    Italy
  • Golin Jacopo
    Third Prize
    Italy

Category A

  • Matias Antonio Glavinic
    Absolute First Prize
    Italy
  • Konstantin Tsygankov
    Absolute First Prize
    Russia
  • Castellani Arianna
    First Prize
    Italy
  • Molteni Elena
    Second Prize
    Italy
  • Cera Ginevra Nina
    Second Prize
    Italy
  • Mastrosimone Pietro
    Third Prize
    Italy

Special Prizes

Medaglia Shönfeld Federico – Special Prize
to the best performance of the compulsory Ettore Pozzoli pieces – Italy
Gojo Reo – Special Prize to the best performance of one of the winning contemporary pieces – Japan
Loperfido Giulia – Special Prize to the finalist chosen by the audience during the final – Italy

0

Start typing and press Enter to search